loading

Dalaman Roma Uçak BiletiBu bilgiler

Ucuz Dalaman Roma uçak bileti

ile ilgilidir.


Roma ve Havalimanları Arasında Ulaşım

Roma’da şehir merkezinin 35 kilometre güneybatısında yer alan Leonardo da Vinci (Fiumicino) Uluslararası Havalimanı ve şehir merkezinin 15 kilometre güneydoğusunda bulunan Ciampino Havaalanı olmak üzere 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Leonardo da Vinci Havaalanı, İtalya’nın en büyük havaalanıdır ve ülkemizden ya da diğer ülkelerden gerçekleştirilen havayolu seferlerinin çoğu bu havalimanını kullanmaktadırlar. Ciampino Havaalanı ise daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların ulaştığı bir havalimanı konumunda bulunmaktadır. Her iki havaalanından Roma’ya ulaşım yolları hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

1)Leonardo da Vinci (Fiumicino) Uluslararası Havalimanı
Bu havaalanından Roma şehir merkezine ulaşmak için tren, metro, shuttle, taksi, otobüs ve araç kiralama yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Raylı Sistem
Roma kent merkezine ulaşmak için tren seferlerinden yararlanabilirsiniz. Leonardo Express, havalimanındaki istasyondan yoğun saatlerde 15 dakikada bir hareket ederken, normal zamanlardaki sefer aralıkları 30 dakika olarak belirlenmiş. 06.23-23.23 saatleri arasında bulunan bu hattan faydalandığınızda, yaklaşık yarım saat içinde Roma şehrinin ana tren istasyonu olan Termini’ye ulaşabiliyorsunuz.Yetişkinler için 14 Euro ücret talep edilen Leonardo Express, bagaj kısıtlamasının uygulanmadığı bir tren hattı. Termini’ye ulaştıktan sonra şehrin birçok noktasına kalkan metro hatlarını kullanabiliyorsunuz.

Termini’ye gitmeden yararlanabileceğiniz ikinci bir tren seçeneği ise FL1 banliyö trenleri olarak görünüyor. Hafta içinde 15 dakikada bir, hafta sonu ve resmi tatillerde 30 dakikada bir yapılan bu seferlerle, Ostiense ve Tiburtina istasyonlarında metronun B hattına, Trastevere’de 8 numaralı tramvaya aktarma yapmanız gerekiyor. Fiyatı 8 Euro olan ve bu fiyata ek olarak 1,5 Euro ödeyerek toplu taşıma araçlarında geçerli bileti de satın alabildiğiniz bu banliyö trenleri, zaman kısıtlaması olmayan kişiler açısından uygun bir seçenek olabilir.

Otobüs
Roma Belediyesi tarafından işletilen belediye otobüsleri, iç hatlar gelen yolcu terminalinin alt kısmında, zemin katta bulunan duraklardan hareket ediyorlar. Terminal 1 bagaj alanındaki dükkândan 4,5 Euro karşılığında alabileceğiniz biletlerle belediye otobüslerine binebiliyorsunuz. Ama Roma’da uzun süre kalmayı ve toplu taşıma araçlarını kullanmayı planlıyorsanız, Terminal 3’te bulunan turizm ofisinden Roma Pass kartlarından almayı tercih edebilirsiniz. Bu kart belediye otobüsleri dâhil toplu taşıma araçlarından limitsiz yararlanabilme olanağı sağlarken, belirli sayıdaki mekânları ücretsiz olarak ziyaret etmenize ve şehirdeki cazibe merkezlerine girişlerde çeşitli indirimlerden yararlanmanıza izin veriyor. Havaalanından kalkan belediye otobüslerinin gündüz yapılan seferleri tam zamanında kalkarken, otobüslerin gece seferlerinde aksamalar olabiliyor.

5 Euro ücretiyle şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak olan uygun seçeneklerden bir tanesi de Terravision Otobüsü olarak gösterilebilir. Gündüz 30 dakikada bir hareket eden bu hat, bir saatin biraz altında kalan yolculuk sonrasında Termini’ye (merkez tren istasyonu) ulaşmanızı sağlıyor. Bu seferden yararlanmak için satın aldığınız açık bileti, gişelerde belli bir sefer için geçerli olan biniş kartına dönüştürmeniz gerekiyor.

Shuttle
Roma şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz diğer bir seçenek ise SIT Bus Shuttle otobüs seferleri. 3 numaralı Terminalin çıkışındaki duraklardan kalkan seferler, 07:45-23:50 saatleri arasında hizmet veriyor. 1 saat 15 dakika süren Termini Tren Garı (şehrin ana tren istasyonu) yolculuğu için 5 Euro talep edilen bu seferler, 6 Euro karşılığında Vatikan’a ulaşmanızı da sağlıyor.

Araç Kiralama
Leonardo da Vinci Havaalanı’nda bulunan dünyaca ünlü araç kiralama firmalarının hizmetlerinden faydalanarak konforlu bir şekilde şehir merkezine ulaşmanız ve dilerseniz araçla şehri gezmeniz mümkün.

Taksi
Havalimanından kent merkezine ya da Termini Garı’na ulaşmanız mümkün oluyor. Kent yönetiminden onay almış olan resmi taksilerde (beyaz renkli, ışıklı tabelalı, ön kapısında belediye amblemi bulunan taksiler) taban fiyat uygulaması yapılıyor. Bu şekilde 45 dakika süren Roma şehir merkezine yapılan yolculuk 48 Euro olarak ücretlendiriliyor. Araçlara en fazla 4 yolcu ve 4 çanta alınıyor.

2)Ciampino Havaalanı
Bu havalimanına inme ihtimaliniz yüksek olmasa da eğer buraya gelmişseniz aşağıdaki seçenekleri kullanarak Roma kent merkezine ulaşabilirsiniz:

SIT Bus Shuttle
Diğer havaalanı için geçerli ücretlerin ve hedeflerin aynen uygulandığı SIT Bus Shuttle, Ciampino Havaalanından kent merkezine ulaşmanızı sağlayan seçenekler içinde bulunuyor.

Terravision Otobüsü
30 dakikada bir kalkan Terravision Otobüsü, yaklaşık 40 dakika süren kent merkezine transfer seferini Termini Tren Garında noktalıyor. Seferin ücreti ise 5 Euro olarak belirlenmiş.

Taksi
Kent yönetiminin yetkilendirdiği beyaz renkli resmi taksiler, taban fiyat uygulaması ile 30 Euro olarak belirlenen ücret karşılığında Ciampino Havaalanından şehir merkezine ulaşmanızı sağlıyor.
Kullanıcılar aşağıdaki terimleri arayarak bu sayfaya eriştiler:
Dalaman Roma uçak bileti ara,

uygun Dalaman Roma uçak bileti

ve

Dalaman Roma promosyon uçak bileti
Bakınız
Uçak bileti tavsiyeleri.
THY uçak bileti hakkında.
Bir Türk hava yolları markası Anadolu jet

Referans Numarası: dGCEDwM - LtxXpCA - 44.221.73.157