loading

Elazig Uçak BiletiBu bilgiler

Ucuz Elazig uçak bileti

ile ilgilidir.


Elâzığ Hakkında

2016 senesi verilerine göre yaklaşık olarak 430 bin nüfusu bulunan Elâzığ, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan illerinden bir tanesidir. Yukarı Fırat Bölümünde yer almakta olan Elâzığ, yüzölçümü olarak oldukça küçük bir şehirdir. Eski yıllarda genellikle karasal iklimin görüldüğü Elâzığ, zaman içerisinde yapılan barajların etkisi ile daha ılıman bir iklime geçmiştir. Buna bağlı olarak geçmişte çok soğuk ve sürekli olarak kar yağışlı geçen kış mevsimi, artık biraz daha ılık geçmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Elâzığ, ekonomik açıdan son derece önemli bir konumda bulunmaktadır. Sanayi, tarım ve ticarette de oldukça gelişmiştir. Elâzığ ovalarında en fazla yetişen tarım ürünleri; buğday, arpa, tütün, fasulye, şeker pancarı, armut, ayısı, pirinç, burçak, soğan, sarımsak, lahana, kavun, çilek ve üzümdür.

Oldukça bereketli topraklara sahip olan Elâzığ, madencilikte Türkiye’de en önemli olan yerlerden bir tanesidir. Bakır, krom ve betonit başta olmak üzere birçok maden buradan çıkarılmaktadır. Bunların yanı sıra ekonomide büyük bir yere sahip olan mermer de Elazığ’dan çıkarılıp işlenebilmektedir.

Hidrolik santralleri ile sanayide de önemli kentler arasında bulunan Elâzığ, toplamda yaklaşık olarak 1200 sanayi iş koluna sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan iller arasında sanayide en öne çıkan Elâzığ ilinde 49 fabrikaya sahip olan bir Organize Sanayi Bölgesi de bulunmaktadır. Bu bölgede bulunan en önemli fabrikalar ise; un fabrikası, deri fabrikası, kiremit fabrikası, kireç fabrikası, kâğıt ve tekstil fabrikası, mermer fabrikası, sabun fabrikası, mobilya ve ayakkabı fabrikalarıdır.

Oldukça eski bir tarihe sahip olan Elâzığ; geleneklerine, göreneklerine ve kültürel değerlerine de son derece bağlıdır. Özellikle halk oyunları ile öne çıkan Elâzığ ilinin en önemli ve en fazla bilinen halk oyunları; çayda çıra, avreş oyunu, halay, kılıç ve kalkan oyunu, delilo oyunu ve nure oyunudur.

Halk oyunları kadar mutfağı ile de dikkat çeken Elâzığ ilinin en ünlü yemekleri ve yiyecekleri ise; orcik (cevizli sucuk), gömbe, harput, içli köfte, sırın, lobik çorbası, küncüllü köfte, kibe dolması, dolanger ve patiledir.

Kullanıcılar aşağıdaki terimleri arayarak bu sayfaya eriştiler:
Elazig uçak bileti ara,

uygun Elazig uçak bileti

ve

Elazig promosyon uçak bileti
Bakınız
Uçak bileti tavsiyeleri.
THY uçak bileti hakkında.
Bir Türk hava yolları markası Anadolu jet

Referans Numarası: 1cB78mz - 0xVMK2x - 34.207.78.157