loading

Malatya Uçak BiletiBu bilgiler

Ucuz Malatya uçak bileti

ile ilgilidir.


Malatya Hakkında

Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şehri ve aynı zamanda da Türkiye’nin en kalabalık 27.şehridir. 2016 senesi verilerine göre yaklaşık olarak 800 bin nüfusa sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat bölümünde yer alır. Güney ve orta anadolu'nun kesiştiği noktada bulunması sebebi ile çeşitlilik ve zenginlik gösteren sosyal bir yapıya sahip olan şehrin, 13 adet ilçesi bulunmaktadır. Oldukça eski bir geçmişe sahip olan Malatya, ilk olarak Hitit döneminde kurulmuş ve yıkılıp yeniden yapılarak günümüze kadar gelmiştir.

Malatya, kayısı diyarı olarak bilinmektedir. Yetiştirilen kayısılar dünya çapında ünlüdür. Kuru kayısı üretiminin %80’lik gibi büyük bir kısmını Malatya Ovasında bulunan kayısı bahçeleri karşılar. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Batısında bulunan Malatya; Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Adıyaman, Sivas ve Erzincan illeri ile komşudur.

Karasal iklimin hakim olduğu Malatya’da önceleri çok sert geçen kışlar daha sonraları ise su potansiyeli nedeni ile ve son yıllarda yapılan barajlar ile iklimi oldukça yumuşamıştır. Malatya’nın iklimi bölge iklim koşullarına göre oldukça ılımandır.

Malatya’nın ekonomisi kayısıya dayanmaktadır. Birçok kayısı fabrikası insanlara istihdam sağlamaktadır. Bunun yanı sıra tekstil fabrikaları ile de bölgenin en gelişmiş şehri konumundadır. 2 organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Bir 3. organize sanayi bölgesinin alt yapı ihaleleri de tamamlanmıştır. Malatya'daki İnönü Üniversitesi de ticaretin ve kentin büyümesinde oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Malatya’nın dağlık kesimlerinde küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır fakat bu durumun ekonomiye çok fazla bir katkısı olmamaktadır. Malatya Doğu Anadolu Bölgesi’nin önemli bir kültür ve sanat merkezidir. Şehirde yemek kültürü de oldukça zengindir. Saç kavurması, kürt sarması, içli köfte, kayısı tatlısı, kiraz yaprağı köftesi, analı kızlı ve kaburga dolması gibi daha birçok yemeği ile ünlüdür.

Malatya’nın ilçelerinden bir tanesi olan Battalgazi’de, Selçuklular ve Osmanlı döneminden kalma birçok önemli eser bulunmaktadır. Devlet tiyatrolarının açılması ile kültür turizminin de önem kazandığı ilde, Günpınar şelalesi gibi birçok doğal güzellik de bulunmaktadır. Özellikle son yıllardan itibaren Malatya’ya gelen turistlerin sayısı her geçen yıl daha da artmaktadır.

Kullanıcılar aşağıdaki terimleri arayarak bu sayfaya eriştiler:
Malatya uçak bileti ara,

uygun Malatya uçak bileti

ve

Malatya promosyon uçak bileti
Bakınız
Uçak bileti tavsiyeleri.
THY uçak bileti hakkında.
Bir Türk hava yolları markası Anadolu jet

Referans Numarası: jd7TDJE - Mu06tSo - 18.205.176.100