Roma uçak bileti - Roma ucuz uçak bileti | hotelfinder.com.tr
hotelfinder
Hotel Finder
TÜRSAB'a kayıtlı A grubu seyahat acentesiyiz. Amacımız, teknolojilerimizi kullanarak ürünleri bulmak ve hizmetinize sunmaktır.
hotel
Türkiye’de 10 bin, Dünya'da 200 bin oteli en uygun fiyatları bularak, tek harf ile ulaşabilmenizi sağlıyoruz. %100 güvenli alışveriş hizmeti sunuyoruz.
air
Dünya’da yüzlerce havayolunun seçeneklerini, yurtiçi uçuşlarda tüm havayollarını aynı şemsiye altında sunuyoruz.

Roma uçak biletiBu sayfa uygun uçak bileti ile ilgildir. Kullanıcılar aşağıdaki terimleri arayarak bu sayfaya eriştiler:

Roma ucuz uçak bileti

, uçak bileti fiyatları, uçak bileti sorgula, uçak bileti bul, promosyon uçak bileti, erken rezervasyon uçak bileti, son dakika Roma uçak bileti

fco Roma
Leonardo Davinci Fiumicino H.a Rome Italya

Roma Hakkında

Roma, hem şehir hem de özel komün statüsü taşıyan, İtalya’nın başkenti olmasının yanı sıra bulunduğu Lazio bölgesinin ve Roma ilinin başkenti olan bir kenttir. İtalya’nın en kalabalık şehri olan Roma nüfusu yaklaşık 2.7 milyon kişiyken, Roma Büyükşehir bölgesinde yaşayan kişi sayısı yaklaşık 4 milyondur. 1287 km2 olan yüzölçümü de sadece İtalya’nın değil, tüm Avrupa’nın en geniş yüzeye yazılmış şehirlerinden birisi olmasını sağlamaktadır.

2800 yıllık tarihe sahip olan şehir, sırasıyla Bizans'ın, Roma Krallığı'nın, Roma Cumhuriyeti'nin, Roma İmparatorluğu'nun, Papalık Yönetiminin, İtalya Krallığı'nın ve İtalya Cumhuriyeti'nin başkenti ya da merkezi durumunda bulunmuş olan bir kenttir. Şehirde Katoliklerin lideri olan Papa’nın yaşadığı bağımsız devlet konumundaki Vatikan da yer almaktadır. Roma bu özelliği nedeniyle bazı kaynaklarda ‘iki devletin başkenti’ olarak anılmaktadır.

7 tepe üzerine kurulu olan Roma, İtalya’nın toplam milli hasılasının yaklaşık %6,5’luk bölümünü kendi başına elde eden bir kenttir. Roma’nın elde ettiği önemli miktardaki bu gelir içinde turizm gelirlerinin payı da çok büyüktür. Binlerce yıl çeşitli devletlere başkentlik yapmış olan Roma, sahip olduğu tarihi mirası, tarihi eserleri ve binaları ile İtalya’yı ziyaret eden turistlerin en gözde şehirlerinden birisi durumunda bulunmaktadır.

Roma’da ziyaret edebileceğiniz tarihi ve turistik yerler arasında şu yerler sayılabilir: Roma Forumu, Kolezyum, Palatino Tepesi, Caracalla Banyoları, Venedik Meydanı (Piazza Venezia), Villa Borghese, Trastevere Bölgesi, Pantheon, Navona Meydanı, İspanyol Merdivenleri, Trevi Çeşmesi. Gezmek için günlerinizi, haftalarınızı ayırmanızın gerekeceği Roma’da şu yerlere de mutlaka uğramalısınız: Cestius Piramidi, Popolo Meydanı, Kutsal Melek Kalesi (Castel Sant Angelo) , Aventine Tepesi, Santa Maria Maggiore Kilisesi, Aziz Giovanni Bazilikası, Bocce Della Veritia, Capitol Tepesi, Circus Maximus, Largo del Torre Argentina, Piazza della Repubblica.

Roma ve Havalimanları Arasında Ulaşım

Roma’da şehir merkezinin 35 kilometre güneybatısında yer alan Leonardo da Vinci (Fiumicino) Uluslararası Havalimanı ve şehir merkezinin 15 kilometre güneydoğusunda bulunan Ciampino Havaalanı olmak üzere 2 adet havaalanı bulunmaktadır. Leonardo da Vinci Havaalanı, İtalya’nın en büyük havaalanıdır ve ülkemizden ya da diğer ülkelerden gerçekleştirilen havayolu seferlerinin çoğu bu havalimanını kullanmaktadırlar. Ciampino Havaalanı ise daha çok charter uçuşlarının ve özel uçuşların ulaştığı bir havalimanı konumunda bulunmaktadır. Her iki havaalanından Roma’ya ulaşım yolları hakkındaki bilgileri aşağıda bulabilirsiniz:

1)Leonardo da Vinci (Fiumicino) Uluslararası Havalimanı
Bu havaalanından Roma şehir merkezine ulaşmak için tren, metro, shuttle, taksi, otobüs ve araç kiralama yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Raylı Sistem
Roma kent merkezine ulaşmak için tren seferlerinden yararlanabilirsiniz. Leonardo Express, havalimanındaki istasyondan yoğun saatlerde 15 dakikada bir hareket ederken, normal zamanlardaki sefer aralıkları 30 dakika olarak belirlenmiş. 06.23-23.23 saatleri arasında bulunan bu hattan faydalandığınızda, yaklaşık yarım saat içinde Roma şehrinin ana tren istasyonu olan Termini’ye ulaşabiliyorsunuz.Yetişkinler için 14 Euro ücret talep edilen Leonardo Express, bagaj kısıtlamasının uygulanmadığı bir tren hattı. Termini’ye ulaştıktan sonra şehrin birçok noktasına kalkan metro hatlarını kullanabiliyorsunuz.

Termini’ye gitmeden yararlanabileceğiniz ikinci bir tren seçeneği ise FL1 banliyö trenleri olarak görünüyor. Hafta içinde 15 dakikada bir, hafta sonu ve resmi tatillerde 30 dakikada bir yapılan bu seferlerle, Ostiense ve Tiburtina istasyonlarında metronun B hattına, Trastevere’de 8 numaralı tramvaya aktarma yapmanız gerekiyor. Fiyatı 8 Euro olan ve bu fiyata ek olarak 1,5 Euro ödeyerek toplu taşıma araçlarında geçerli bileti de satın alabildiğiniz bu banliyö trenleri, zaman kısıtlaması olmayan kişiler açısından uygun bir seçenek olabilir.

Otobüs
Roma Belediyesi tarafından işletilen belediye otobüsleri, iç hatlar gelen yolcu terminalinin alt kısmında, zemin katta bulunan duraklardan hareket ediyorlar. Terminal 1 bagaj alanındaki dükkândan 4,5 Euro karşılığında alabileceğiniz biletlerle belediye otobüslerine binebiliyorsunuz. Ama Roma’da uzun süre kalmayı ve toplu taşıma araçlarını kullanmayı planlıyorsanız, Terminal 3’te bulunan turizm ofisinden Roma Pass kartlarından almayı tercih edebilirsiniz. Bu kart belediye otobüsleri dâhil toplu taşıma araçlarından limitsiz yararlanabilme olanağı sağlarken, belirli sayıdaki mekânları ücretsiz olarak ziyaret etmenize ve şehirdeki cazibe merkezlerine girişlerde çeşitli indirimlerden yararlanmanıza izin veriyor. Havaalanından kalkan belediye otobüslerinin gündüz yapılan seferleri tam zamanında kalkarken, otobüslerin gece seferlerinde aksamalar olabiliyor.

5 Euro ücretiyle şehir merkezine ulaşmanızı sağlayacak olan uygun seçeneklerden bir tanesi de Terravision Otobüsü olarak gösterilebilir. Gündüz 30 dakikada bir hareket eden bu hat, bir saatin biraz altında kalan yolculuk sonrasında Termini’ye (merkez tren istasyonu) ulaşmanızı sağlıyor. Bu seferden yararlanmak için satın aldığınız açık bileti, gişelerde belli bir sefer için geçerli olan biniş kartına dönüştürmeniz gerekiyor.

Shuttle
Roma şehir merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz diğer bir seçenek ise SIT Bus Shuttle otobüs seferleri. 3 numaralı Terminalin çıkışındaki duraklardan kalkan seferler, 07:45-23:50 saatleri arasında hizmet veriyor. 1 saat 15 dakika süren Termini Tren Garı (şehrin ana tren istasyonu) yolculuğu için 5 Euro talep edilen bu seferler, 6 Euro karşılığında Vatikan’a ulaşmanızı da sağlıyor.

Araç Kiralama
Leonardo da Vinci Havaalanı’nda bulunan dünyaca ünlü araç kiralama firmalarının hizmetlerinden faydalanarak konforlu bir şekilde şehir merkezine ulaşmanız ve dilerseniz araçla şehri gezmeniz mümkün.

Taksi
Havalimanından kent merkezine ya da Termini Garı’na ulaşmanız mümkün oluyor. Kent yönetiminden onay almış olan resmi taksilerde (beyaz renkli, ışıklı tabelalı, ön kapısında belediye amblemi bulunan taksiler) taban fiyat uygulaması yapılıyor. Bu şekilde 45 dakika süren Roma şehir merkezine yapılan yolculuk 48 Euro olarak ücretlendiriliyor. Araçlara en fazla 4 yolcu ve 4 çanta alınıyor.

2)Ciampino Havaalanı
Bu havalimanına inme ihtimaliniz yüksek olmasa da eğer buraya gelmişseniz aşağıdaki seçenekleri kullanarak Roma kent merkezine ulaşabilirsiniz:

SIT Bus Shuttle
Diğer havaalanı için geçerli ücretlerin ve hedeflerin aynen uygulandığı SIT Bus Shuttle, Ciampino Havaalanından kent merkezine ulaşmanızı sağlayan seçenekler içinde bulunuyor.

Terravision Otobüsü
30 dakikada bir kalkan Terravision Otobüsü, yaklaşık 40 dakika süren kent merkezine transfer seferini Termini Tren Garında noktalıyor. Seferin ücreti ise 5 Euro olarak belirlenmiş.

Taksi
Kent yönetiminin yetkilendirdiği beyaz renkli resmi taksiler, taban fiyat uygulaması ile 30 Euro olarak belirlenen ücret karşılığında Ciampino Havaalanından şehir merkezine ulaşmanızı sağlıyor.
Bakınız Uçak Bileti