loading

Samsun Uçak BiletiBu bilgiler

Ucuz Samsun uçak bileti

ile ilgilidir.


Samsun Hakkında

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz kısmında yer alan Samsun, Türkiye’de bulunan en kalabalık şehirler arasında 16.sırada yer almaktadır. Samsun’un 17 adet ilçesi bulunmaktadır. Ordu, Tokat, Amasya, Çorum ve Sinop illeri arasında konumlanan Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan şehirler arasında eğitim, sağlık, sanayi ve ulaşım açısından en gelişmiş şehirdir. Ayrıca Atatürk'ün şehri ve Karadenizin başkenti olarak tanınmaktadır.

Samsun ilinin geçmişi M Ö 60.000 yılına kadar dayanmaktadır ve bölgeye milattan önce 5000- 3500 yıllarında yerleşilmiştir. Karadeniz Bölgesinin Orta Karadeniz bölümünde yer alan Samsun; Canik dağları, Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın oluşturduğu deltalar ile önemli tarım ovaları olan Çarşamba ve Bafra ovalarını içinde barındırmaktadır. Ayrıca Samsun önemli bir liman kentidir.

Zengin ormanlara sahip olan şehirde; kayın, kestane, meşe, gürgen ve dişbudak gibi geniş yapraklı ağaçlar vardır. Yükseklerinde ise iğne yapraklı ağaçlar bulunmaktadır. Karadeniz’e dökülen Yeşilırmak ve Kızılırmak şehir merkezinin içerisinde yer almaktadır.

Coğrafyası konumu ile Samsun iklimi sahilde ve iç kesimlerde değişiklik gösterir. Karadeniz ikliminin etkisi ile sahil şeridi yazları sıcak ve nemli, kışları ise serin olmasına rağmen iç kesimler Ak dağlar ve Canik dağlarının etkisi ile karasal iklime sahiptir. Bu nedenle kışları soğuk, yağmurlu ve kar yağışlı; yazları ise seri geçer. Sahillerde ise kışları kar az olur. İç kesimlerde kar çok yoğun olur ve buna bağlı olarak da ulaşım aksayabilir.

En önemli gelir kaynağı olan tütün, oldukça kalitelidir. Özellikle Bafra tütünü çok ünlüdür. Türkiye’nin en önemli ovaları Çukurova’dan sonra Bafra ve Çarşamba ovalarıdır. En önemli tarım ürünleri; pirinç, mısır, buğday, yulaf, fasulye, nohut, ayçiçeği ve şeker pancarı dır. Ayrıca her çeşit sebze; soğan, sarımsak, patates, soya, özellikle de ıspanak, domates, biber, lahana, pırasa, patlıcan, taze fasulye, hıyar ve barbunya yetişir. Samsun, en çok mısır ve fasulyenin yetiştiği ildir ve meyvecilikte de çok ilerlemiştir. Fındık, erik, ceviz, kızılcık, armut, şeftali ve bol miktarda kiraz yetişir. Ayrıca kaliteli ve kaba yem üretimi de yapılmaktadır.Kullanıcılar aşağıdaki terimleri arayarak bu sayfaya eriştiler:
Samsun uçak bileti ara,

uygun Samsun uçak bileti

ve

Samsun promosyon uçak bileti
Bakınız
Uçak bileti tavsiyeleri.
THY uçak bileti hakkında.
Bir Türk hava yolları markası Anadolu jet

Referans Numarası: tblxUcc - ekgvBxe - 34.207.78.157