loading

Sanliurfa Uçak BiletiBu bilgiler

Ucuz Sanliurfa uçak bileti

ile ilgilidir.


Şanlıurfa Hakkında

Şanlıurfa, Türkiye’nin en kalabalık dokuzuncu şehridir ve 2016 senesi verilerine göre yaklaşık olarak 2 milyon nüfusa sahiptir. Eski ve halk arasında bilinen adı Urfadır. Şanlıurfa; Mardin, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır illeri ile komşu konumundadır. Güneyinde de Suriye il sınırı bulunmaktadır. Şanlıurfa, ülkemizin en büyük şehirleri arasında 7. sırada bulunmaktadır ve 13 tane ilçeye sahiptir.

Urfa, 1919 yılında İngiliz ve fransızların işgaline uğramış ve 1920 yılında Urfalı milisler sayesinde işgalden kurtarılmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen başarı nedeni ile 1984 yılında TBMM tarafından Şanlıurfa olarak kabul edilmiş ve yasalaşmıştır. Ayrıca 2016 yılında ise Şanlıurfa halkının Kurtuluş Savaşı’ndaki kahramanlıklarından dolayı da TBMM tarafından İstiklal Madalyası verilmiştir. Şanlıurfa’nın tarihi cilalı taş devrine kadar dayanmaktadır. Dünyanın bilinen en eski mabedi Göbeklitepe Höyüğü MÖ 11.000 yıllarına aittir. Kur’an, İncil ve Tevrat’ta geçen İbrahim Peygamber’in doğum yeri olarak kabul edilir ve bu nedenle adına camii de bulunmaktadır. Ayrıca İncil'de peygamber Eyüp’ün de doğum yeri olarak kabul edilir.

Şanlıurfa oldukça verimli topraklara sahiptir. Harran Ovası bunların en başında gelmektedir. Şehir, ekonomik olarak başta tarım ve hayvancılık olmak üzere turizm ve sanayide de gelişmiştir. Şanlıurfa'da buğday, mercimek, pamuk, fıstık vb. tahıl tarımı gelişmiştir. Son 5 yılda ise; sulamanın da gelişmesi ile mısır tarımı da yapılmaktadır. Son zamanlarda kış tarımı da yapılmakta olan ilde, sera tarımı ile domates, biber, patlıcan üretimi yapılarak Türkiye’nin ve şehrin dört bir yanına bu ürünler gönderilmektedir.

Hayvancılıkta daha çok küçükbaş yetiştirilmekte olup süt, peynir ve yoğurt elde edilmektedir. Son yıllarda organize sanayi bölgelerinin gelişmesi ile birçok fabrika kurulmuştur. En önemlileri tekstil olmak üzere ayakkabı, çırçır, deterjan, iplik, cam ve plastik fabrikaları halka istihdam sağlamaktadır.

Şanlıurfa’da yemek kültürü çok gelişmiştir ve kebapları ile ünlüdür. Özellikle Urfa kebabı, kazan kebabı, patlıcanlı kebap ve lahmacun şehrin adeta simgesi haline gelmiştir.

Şanlıurfa’nın en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen yeri Balıklı göldür. İbrahim peygamberin ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinir. Şehir; tarihi eserleri, Kapalı Çarşısı, geleneksel mimarisi ve eski yapılarıyla turistlerin ilgi odağıdır.

Kullanıcılar aşağıdaki terimleri arayarak bu sayfaya eriştiler:
Sanliurfa uçak bileti ara,

uygun Sanliurfa uçak bileti

ve

Sanliurfa promosyon uçak bileti
Bakınız
Uçak bileti tavsiyeleri.
THY uçak bileti hakkında.
Bir Türk hava yolları markası Anadolu jet

Referans Numarası: 1SJ8mUm - M8FEQ67 - 18.205.176.100